....

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

Ogłoszenia Parafialne - Kościół: Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach

OGŁOSZENIA

20 maja 2012 r. – WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE (7. Niedziela Wielkanocna)1. Wczoraj w naszej Parafii pierwszy raz do Komunii Św. przystąpiło 117 dzieci z klas II. Trwa Biały Tydzień: dziś na sumie; w dni powszednie na Mszy Św. wieczorowej.2. Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i 10. rocznicę sakry biskupiej Pasterza Diecezji. Suma rozpocznie się procesją wielkanocną – bez Najświętszego Sakramentu.3. W sobotę, 26 maja Dzień Matki. Pamiętajmy w tym dniu o naszych mamach i zgromadźmy się na Mszy świętej, aby w ich intencjach zanosić prośby do Najwyższego o ich zdrowie i wszelakie łaski, a dla zmarłych prosić o wieczne zbawienie.4. W Kościele Katolickim trwa Nowenna do Ducha Św. przed uroczystością Jego zesłania; w naszej Parafii codziennie przed Mszą Św. wieczorową na nabożeństwie majowym o godz. 1730; w soboty o godz. 800.5. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, należąca do najważniejszych świąt w Kościele; wspomina zstąpienie Ducha Świętego na Apostołów zebranych w Wieczerniku 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Zesłanie Ducha Św. zakończyło proces Objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła. Potocznie nazywany jest Zielonymi Świątkami. Święto Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny. Od tego czasu zaczyna się okres zwykły. Dlatego zachęcam do odbycia spowiedzi wielkanocnej tych, którzy jeszcze z jakichś powodów nie podjęli procesu nawrócenia.6. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego; chrzest zostanie udzielony na Mszy Św. o godz. 1030; w Zielone Świątki na sumie o godz. 1200 będzie Msza Św. zamówiona przez Powiatowy Oddział PSL, która rozpocznie w Rykach Wojewódzkie Święto Ludowe.7. Echo Katolickie wyłożone na stoliku pod chórem; w bieżącym numerze:

• 10 lat posługi w naszej diecezji biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w 10. rocznicę sakry biskupiej;

• O kulcie św. Rity – patronki w sprawach trudnych i beznadziejnych oraz w trudnościach małżeńskich, która mimo upływu lat zadziwia nas aktualnością swego świadectwa;

• Czym grozi nadciśnienie tętnicze? Jak je rozpoznać?

• Relacja z Diecezjalnego Dnia Rodzin w Parczewie;

• Jaki jest związek między Bożym Narodzeniem a Wniebowstąpieniem Jezusa?

Głos Św. Jakuba - gazetka parafialna (tutaj)

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.8. W tygodniu złożono ofiary na renowację ołtarza MB Śnieżnej: 100 zł, 100 zł, 100 zł, 1000 zł. Bóg zapłać.9. Program poświęcenia pól:

— 20 maja 2011 r. (niedziela), godz. 1500: Zalesie – Potok – Moszczanka – Julin;

— 27 maja 2011 r. (niedziela), godz. 1500: Ownia (Msza Św. o 1600) – Ryki: ul. Żytnia, Zielona i Górna;

— 03 czerwca 2011 r. (niedziela), godz. 1500: Janisze – Chrustne – Oszczywilk;

— 07 czerwca 2011 r. (Boże Ciało), godz. 1500: Edwardów – Swaty;

— 10 czerwca 2011 r. (niedziela), godz. 1700: Jarmołówka, Warszawska i Królewska (Msza Św. o 1800).

Prosimy o pojazdy i właściwe przygotowanie ołtarzy.10. Starosta Rycki zaprasza do wzięcia udziału w akcji honorowego oddawania krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Lublina. Punkt poboru krwi wyposażony w specjalistyczne stanowiska będzie przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Rykach (ul. Wyczółkowskiego 10a) w dniu 31 maja br. (czwartek) od 930 – 1330. Oddać krew może osoba, która ukończyła 18 rok życia. Aby oddać krew należy przyjść z ważnym dowodem osobistym, lub innym dokumentem z numerem PESEL. Nad honorowymi dawcami czuwać będzie profesjonalny personel medyczny. Osoby chętne do wzięcia udziału w akcji honorowego oddawania krwi prosimy o zapisywanie się pod numerem telefonu 81 865 74 71. Pamiętaj: Krew ratuje ludzkie życie.

11. Jutro (21 maja 2012 r.) egzamin przed Bierzmowaniem. Egzamin przeprowadzą Księża Wizytatorzy Wydziału Nauki Katolickiej przy Kurii Diecezji Siedleckiej. Do egzaminu przystąpią ci, którzy pozytywnie przeszli etap wewnętrzny i zostali zakwalifikowani oraz zostali uznani za odpowiednio dojrzałych, w następujący sposób:

1500 – egzamin dla kandydatów do Bierzmowania z ZSO Nr 1;

1600 – egzamin dla kandydatów do Bierzmowania z ZSO Nr 2.

Na egzamin zabieramy zeszyt z religii, indeks kandydata do Bierzmowania i potwierdzenie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i abstynenckich.12. Informacje o katechezach chrzcielnych dla rodziców i chrzestnych oraz o katechezach dla narzeczonych są dostępne na parafialnej stronie internetowej.13. Spotkanie wszystkich grup Liturgicznej Służby Świeckich w sobotę – 26 maja o godz. 900 na wikariacie.14. Intencje mszalne na przyszły rok przyjmowane są w zakrystii, ale do końca maja tylko w dni powszednie.14. W naszej Parafii w poniedziałki i czwartki prowadzone są katechezy neokatechumenalne; rozpoczynają się po Mszy Św. wieczorowej, o godz. 1845 w dolnej sali na wikariacie.INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

A. Katechezy chrzcielne będą prowadzone w 1. 2. i 3. niedzielę maja i czerwca o godz. 1715 na wikariacie. Udział w katechezach obowiązuje rodziców dziecka przed chrztem. Jednym z warunków dopuszczenia do funkcji ojca chrzestnego i matki chrzestnej w naszej Diecezji jak również otrzymanie zgody do podjęcia tej funkcji w innej parafii jest udział w całym cyklu katechez chrzcielnych.


B. Cykl katechez przedmałżeńskich w Rykach (8 spotkań) dla narzeczonych naszego dekanatu rozpoczął się w sobotę, 05 maja o godz. 1100 (szczegóły w internecie: www.parafia-ryki.pl). Spotkania odbywają się w sali na wikariacie.

W naszej Parafii w każdą 2. i 4. niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 900 są spotkania w Poradni Życia Rodzinnego dla narzeczonych Dekanatu Ryckiego.

Skupienie dla narzeczonych odbywa się w sanktuarium Matki Bożej w Woli Gułowskiej w 2. niedzielę miesiąca o godz. 1400.

C. Egzamin przed Bierzmowaniem będzie 21 maja 2012 r. (poniedziałek). Egzamin przeprowadzą Księża Wizytatorzy Wydziału Nauki Katolickiej przy Kurii Diecezji Siedleckiej. Do egzaminu przystąpią ci, którzy pozytywnie przeszli etap wewnętrzny i zostali zakwalifikowani oraz zostali uznani za odpowiednio dojrzałych, w następujący sposób:

1500 – egzamin dla kandydatów do Bierzmowania z ZSO Nr 1;

1600 – egzamin dla kandydatów do Bierzmowania z ZSO Nr 2.

— Zaświadczenie o sakramencie Chrztu w innej Parafii (jeśli ktoś jeszcze nie przyniósł) powinno być natychmiast dostarczone; spisać dokładne dane o chrzcie (adres parafii; data chrztu itd., w kancelarii parafialnej ma być łatwy dostęp do tych danych) – następnie zaświadczenie zwrócić kandydatowi do bierzmowania (nie archiwizować);

— Imię z Bierzmowania: powinien to być patron z Chrztu (imię świętego aktualnie noszone); jeśli takiego nie ma wówczas należy wybrać imię św. Patrona;

— Świadkowie Bierzmowanego: powinni nimi być rodzice chrzestni, w razie trudności, ktoś dorosły; nie może nim być starszy kolega lub koleżanka; należy jak najszybciej wskazać świadka bierzmowania i podać jego dane (świadek spoza Parafii np. chrzestny przedstawi zaświadczenie od swego proboszcza - takie jak dla ojca lub matki chrzestnej).

— W niedzielę (wg ogłoszeń) po sumie spotkanie z rodzicami i świadkami kandydatów do Bierzmowania.

— 13 czerwca 2012 r. (środa) o godz. 1600 młodzież naszej Parafii przystąpi do Bierzmowania, stąd w poniedziałek, 04 czerwca o godz. 1845 rozpocznie się Nowenna do Ducha Świętego, trwająca 9 kolejnych dni, w których udział kandydatów jest obowiązkowy. Nowenna będzie połączona z nabożeństwem czerwcowym; na nowennę należy przynosić książeczkę W oczekiwaniu na Ducha Świętego. Z Nowenną będą połączone przygotowania i próby.D. Ofiarę indywidualną na renowację bocznego ołtarza z Obrazem Matki Boskiej Śnieżnej można złożyć w następujący sposób: (1) osobiście wpłacić w Banku PKO SA Ryki, ul. Stary Rynek na konto otwarte dla renowacji ołtarza z Matką Boską Śnieżną; (2) ofiarę można przekazać duszpasterzom (zostanie wpłacona na konto) oraz (3) od maja do października w 1. niedzielę miesiąca ofiary składane na tacę będą przeznaczone na ten cel.E. Odpust parafialny odbędzie się w dniu, w którym wypada uroczystość św. Jakuba, tj. 25 lipca (w środę), zgodnie z zaleceniem, aby takie uroczystości odbywały się ipsa die, tzn. tego dnia kiedy wypadają.

Odpust poprzedzi 40-Godzinne Nabożeństwo: w poniedziałek i wtorek (23-24 lipca) od godz. 800 – do godz. 1800 adoracja Najświętszego Sakramentu; w te dni będzie dodatkowa Msza Św. o godz. 1200; natomiast 25 lipca Msze Św. będą o godz. 700, 900 (od godz. 1000 do godz. 1200 adoracja Najświętszego Sakramentu), główna Msza Św. odpustowa będzie o godz. 1200. Msza Św. o godz. 1800 z poświęceniem pojazdów zakończy uroczystość. Dodam, że odpust będzie można zyskać na każdej Mszy Św. wypełniając obowiązujące warunki.