....

Parafia Archikatedralna pw. Trójcy Świętej Gdańsk

Ogłoszenia Parafialne - Kościół:
Parafia Archikatedralna pw. Trójcy Świętej
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5
80-330 Gdańsk

"
V Niedziela Wielkiego Postu - 25 marca 2012 r.Przeżywamy dziś V Niedzielę Wielkiego Postu. Krzyże zasłonięte fioletowymi tiulami przypominają nam o zbliżających się Świętach Paschalnych. Tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z zakończonych w ubiegłym tygodniu rekolekcji. Dziękujemy też wszystkim, którzy pomogli w dowiezieniu chorych na Rekolekcyjny Dzień Chorego. Trawmy też w przemieniających nas postanowieniach i spełniamy dobre uczynki, a szczególnie post, modlitwę i jałmużnę. W geście miłości dzielimy się z bliźnimi, by poprzez ofiary złożone do skarbony z „jałmużną postną”, a także składane paczki żywnościowe pomóc najbardziej potrzebującym. W dalszym ciągu zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz. 17.
W naszej parafii trwa nowenna przed Uroczystością Sakramentu Bierzmowania, które młodzież klas trzecich gimnazjum przyjmie w Katedrze z rąk Bpa Ryszarda Kasyny w czwartek o godz. 18. Młodzież zapraszamy w poniedziałek o godz. 16.30. na kolejny dzień Nowenny do Ducha. Wspólnie polecajmy modlitwie kandydatów do tego sakramentu.
W poniedziałek w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Dzień Świętości Życia o godz. 18. Msza św., podczas której odbędzie się złożenie przyrzeczeń duchowej adopcji dzieci nienarodzonych, zagrożonych w ich istnieniu. Mszę poprzedzi różaniec wynagradzający o 17.30. Osoby pragnące podjąć adopcję proszone są o przyniesienie ze sobą świec.
Apostolat Maryjny zaprasza w wtorek do Katedry na Mszę Świętą o godz. 15.30, a po niej na spotkanie w sali parafialnej.
Spotkanie Parafialnego Klubu Seniora we wtorek o godz. 16.
Grupa Uwielbienia Bożego Miłosierdzia zaprasza we wtorki na godz. 16:15 do Kaplicy Mariackiej na modlitwę uwielbienia.
Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza w środę na spotkanie formacyjne o godz. 16 w sali parafialnej, na różaniec o godz. 17.30 i Mszę św. o godz. 18.
Duszpasterstwo Akademickie zaprasza w środę na 20 do salki akademickiej na "spotkanie z ciekawym gościem". Tym razem będzie to spotkanie z ks. Krzysztofem Borysewiczem nt. Eucharystii.
W czwartek rozpoczynają się rekolekcje dla uczniów szkół średnich. Nabożeństwa dla młodzieży połączone z konferencją w kościele św. Jakuba i spotkaniem w kawiarence parafialnej codziennie o godz. 10. Zakończenie w Niedzielę Palmową w kościele św. Mikołaja w Gdyni Chyloni o godz. 13. Mszą św. z udziałem młodzieży, duszpasterzy i katechetów całej Archidiecezji. Tegoroczne rekolekcje poprowadzi Ks. Ireneusz Stożyński.
Stowarzyszenie Trzeźwości Oliwa zaprasza na miting otwarty w czwartek o godz. 17 w sali klubowej. Po mitingu Msza św. w kościele św. Jakuba o 19.
W tym tygodniu Droga Krzyżowa w piątek w Katedrze o godz. 8.30 oraz jak co roku wieczorem o godz. 20 Droga Krzyżowa ulicami Oliwy. Rozpoczęcie przed kościołem św. Jakuba. Prosimy o przyniesienie świec bądź lampionów. Pozostających w
domach chorych i osoby starsze prosimy o zapalenie świec w oknach, dla wyrażenia łączności w naszej wspólnej modlitwie [w związku z tym nie ma drogi w kościele św. Jakuba dla dzieci i młodzieży]. Prosimy teź, by na kartkach wypisać swoje osobiste „krzyże, bóle i cierpienia”. Będziemy je „nieść” idąc za Jezusem, by złożyć je pod Jego krzyżem, dzięki któremu zostały pokonane.
Z kolei z Kościelną Służbą Mężczyzn „Semper Fidelis” zapraszamy w najbliższą sobotę na XXI Drogę Krzyżową w Kalwarii Wejherowskiej. Wyjazd autobusem o godz. 9.30 sprzed katedry. Rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 11. w kościele św.
Anny w Wejherowie. Zapisy w zakrystii i w kancelarii.
Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na każdej Mszy świętej. Uroczysta procesja z palmami w Archikatedrze o godz. 11:30. Parafialny Zespół „Caritas” rozprowadzać będzie palmy. Zebrane przy tej okazji ofiary przeznaczamy na wielkopostne dzieło charytatywne. Ponadto przypominamy, że do kosza przy ołtarzu św. Antoniego można składać paczki żywnościowe przeznaczone na pomoc świąteczną dla najbardziej potrzebujących rodzin. Dziękujemy tez za ofiary składane na jałmużnę postną.
Dyrektor SP 23 w Oliwie zaprasza rodziców z dziećmi na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się w sobotę 31 marca br. w godz. 10-13. W programie zwiedzanie szkoły i bazy sportowo-rekreacyjnej, zapoznanie z ofertą edukacyjną na rok 2012/13, konsultacje z pedagogiem, logopedą i nauczycielami klas 0 i I.
Przy wyjściu można nabyć aktualną prasę religijną, a w naszym sklepiku paschaliki na stół wielkanocny, kartki świąteczne i pamiątki.
Na koniec polećmy Bogu naszych zmarłych: zmarłego w minionym tygodniu naszego parafianina: Tadeusza Makowskiego l. 88 z ul. Grunwaldzkiej, śp. Bpa Zygmunta Pawłowicza, Ks. Prał. Stanisława Dułaka oraz zmarłych duszpasterzy i siostry
zakonne naszej parafii, zmarłe osoby świeckie posługujące niegdyś w katedrze, (polecanych w tej Mszy św. NN), a także zmarłych z naszych rodzin. Dobry
Jezu…Dziękując za wspólna modlitwę, życzymy wszystkim owocnego przeżywania rekolekcji. Niech Bóg nam błogosławi.


GDZIE SZUKAĆ POMOCY???

Informacje dla ludzi z problemem uzależnień i współuzależnień, alkoholizmu, narkomanii, przemocy w rodzinie…..
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

Gdańsk, ul. Dyrekcyjna 5, Tel. kontaktowy: /58/306 46 65Zespół ds. lecznictwa i pomocy rodzinie: terapeuta, ksiądz, prawnik, kurator - udzielają porad - zadzwoń i umów się na spotkanie!

Ks. Bogusław Głodowski - duszpasterz trzeźwości:

ul. Złota Karczma 24, 80-298 Gdańsk 16, Tel: /58/32 14 205, kom: 695 403 962;


Miejska Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia NZOZ:

Gdańskie Centrum Zdrowia- Gdańsk – Nowy Port, ul. Oliwska 62; tel: /58/342 33 65


Klinika Zapobiegania Przemocy i Narkomanii – Centrum Arrupe:

Ul. Tatrzańska 35, 81-313 Gdynia, Tel /58/- 661- 65- 82;

o. Wojciech Żmudziński /SJ/– Kom: 602- 645 712;


Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia:

ul. Zakopiańska 37, tel. 58/301 51 32


Specjalistyczny Psychiatryczno – Neurologiczny SP ZOZ - Srebrzysto Oddział odwykowy: tel. 58/524 75 01Centrum Interwencji Kryzysowej PCK:

ul. Plac Ks. Gustkowicza 13 –Tel- 58/511 01 21/22Ośrodek Terapii Dzieci i Młodzieży z Rodzin Alkoholowych:

ul. Racławicka 17, tel. 58/347 89 30


Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień – GCPU:

ul. Dyrekcyjna 5; tel. 58/320 44 04


Dom Samotnej Matki:

ul. Matemblewska 9, tel. 58/347 79 07


Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta - kierownik Wojciech Bystry-

koło Gdańskie, ul. Przegalińska 135, tel. 58/343 28 37Pogotowie socjalne dla osób nietrzeźwych /izba wytrzeźwień/

Gdańsk, ul. 3 maja 6, kierownik: Sławomir Kunkiel, tel. 58/302 37 44

Modlitwa o udzielenie łaski przez wstawiennictwo Bł. Jana Pawła II:Boże w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Błogosławionego Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą. Amen."